Havas İlmi Kuralları

Havas Ilmi Kurallari 300x300 - Havas İlmi Kuralları
Havas İlmi Kuralları

Havas İlmi Kuralları

Havas İlmi Kuralları Havâs ilmiyle ilgili bizzat Hz. Ali’nin kendi yazdığı kitabın adı “Cifir” dir. Bu kitap daha sonra Muhiddin-i Arabi, İmam Ali El buni, İmam Gazali gibi alimlere ulaşmıştır. Havas ilmi İslami bir ilimdir.  Havas ilmi, ilmin hocasından el alınarak, sure ve ayetlerin oluşturduğu tılsımların ilmini öğrenmiş, manevi ehliyete sahip, çeşitli disiplinlerden geçmiş ehil kişilerce yapılmalıdır.

Bu ilim ehil olmayan kişilerce suistimal edilmiş, bu durum toplumda yanlış algılara sebep olmuştur. Havas ilmi ile ilgili, mevcudatta birçok kitap olup, işin ehli olmayan veya bir mürşitten el almamış kişilerce icra edilerek, kuralına uygun yapılmamakta ve bu şekilde yanlış uygulanarak, ilmin ve insanların suistimaline sebep vermektedir. 

Sabırlı olmak: bıkmadan, yorulmadan, sıkılmadan başlamış olduğunuz iş gerçekleşene kadar tekrar tekrar denemek. Yaptığın işin sonuçlanması için beklemek altın kurallardan birisidir. Kararlı olmak: Yaptığınız işten, onun olacağından hiç şüpheniz olmamalı şüphe kurt gibidir, yapılanları çöpe götürür Sır tutmak: Yaptığınız, üzerinde çalıştığınız veya yaptırdığınız işlemden bahsetmemek gerekir. Bu konudan konuşmak, yaptığınız işlemler ile ilgili bilgi vermek yapılan işlemlere zarar verecektir.

Acele etmemek: Mutlaka uyulması gereken ve belki de en önemli kurallardandır. Acele giden ecele gider lafı boşa değildir. Bu ilimin kullandığı yöntemler aceleye getirilecek türden yöntemler değildir. İşte bu sebepten dolayı beklemek bazen en iyi çözüm olabilmektedir.

Temiz olmak: Burada temizlik ile kastedilen her türlü temizliktir. Zihnin temiz olması gerekmektedir ki yapılacak işleme odaklanılabilsin, aksi taktirde bu ilmin yönü o düşünceye göre yön değiştirebilir. Kalbin temiz olması yapılan işlemin tamamen saf duygularla içinde kötülük olmaksızın istemek en önemli olaylardan birisidir. Abdestli olmak, abdest dini bir işlemin en olmazsa olmaz parçasıdır, havas ilmi din üzere bir ilim olduğundan havas kullanmak için abdestli olmak gerekmektedir. İşlemin yapıldığı yerinde temiz olması gerekmektedir.

Havas İlmi Nedir? ile ilgili yazımızı da ayrıca okuyabilirsiniz….

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kehribari dedi ki:

    Haklısınız. gönülden. kalbe. sonra. ellere. dökülen. güzel. makale. sabır. herşeyde .olmalı .burada. old. gibi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button